آنچه که درباره سنسور باران در خودرو بايد بدانيم

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که هنگام رانندگی در فصل بارندگی، وقتی که با بارش نم نم باران روبرو می‌شوید و برف پاک کن را روشن می‌کنید، گاهی اوقات با قطع و وصل شدن ناگهانی باران، ناچار شوید برف پاک کن را مدام خاموش و روشن کنید. امروزه بهترین راه حل برای حل این مشکل، استفاده از حسگر باران(Rain Sensor) در خودرو است. وقتی شیشه با بارش نم نم باران خیس می شود، حسگر باران به برف پاک کن سیگنال ارسال می کند تا به طور اتوماتیک برف پاک کن فعال شود و شیشه را پاک کند.

این سنسور قادر به تشخیص وجود قطره های آب بر روی شیشه و همینطور مقدار آنها می باشد. خودرو بر اساس اطلاعات دریافتی از سنسور، در صورت پاشیدن آب بر روی شیشه برف پاک کن را روشن کرده تا شیشه را برای راننده تمیز نماید.

عملکرد اين سنسور مانند سنسورهاي ديگر در خودرو است. با اين تفاوت که اين سنسور به گونه اي عمل مي کند که در زمان بازندگي يا خيس شدن شيشه جلو خودرو، وجود مايعات روي شيشه را تشخيص مي دهد و يا ارسال اطلاعات تعريف شده ECU را باخبر مي کند.

زمانی که شیشه خشک است، حداکثر میزان امواج مادون قرمز به حسگرها می رسد و با زاویه ۴۵ درجه بازتاب می شود. اما زمانی که بارندگی شروع می شود، خیس بودن شیشه باعث می شود تا امواج مادون قرمز در مسیرهای متفاوتی با زاویه های کم تر یا بیش تر از ۴۵ درجه بازتاب شوند. در عمل باید گفت که هرچه میزان آب روی شیشه بیش تر باشد، اشعه کم تری توسط حسگرهای مادون قرمز بازتاب می شود. زمانی که میزان بازتاب امواج مادون قرمز به حداقل مقدار ممکن برسد، نرم افزار موجود در سیستم برف پاک کن روشن می شود، سرعت برف پاک کن نیز بسته به سرعت خیس شدن شیشه تعیین می شود، و در نهایت برف پاک کن فعال می گردد. این سیستم را می توان در فصل هایی که بارندگی نیست یا در هنگام شستشوی خودرو، غیرفعال کرد.

سنسور باران معمولا در قسمت بالای شیشه ی جلو و در قسمت وسط ( در محدوده جای گذاری آینه جلو ) نصب می‌شود. سنسور باران بر اساس اولتراسونیک یا امواجی که انسان قادر به شنیدن آن نیست کار می‌کند. طرز کار این سنسور به گونه ای است که امواج از فرستنده سنسور ارسال می‌شود و در صورت خشک بودن شیشه این امواج از شیشه عبور می‌کند اما در صورتی که سطح شیشه ی جلو خیس باشد این امواج منعکس شده به گیرنده سنسور می‌رسند و پس از آن کنترل یونیت سنسور مقدار امواج ارسال شده با مقدار دریافت شده را مقایسه می‌کند. در صورتی که مقدار امواج دریافت شده کمتر از مقدار ارسال شده باشد سنسور به  ECU دستور فعال شدن برف پاک کن ها را می‌دهد.

ECU نیز پس از دریافت اطلاعات کنترل یونیت سنسور پس از تجزیه و تحلیل مجدداً اطلاعات را برای فعال شدن برف پاک کن ها را صادر می‌کند.همچنین میزان سرعت کارکرد برف پاک کن نیز به تشخیص سنسور بستگی دارد.یعنی سنسور با مقایسه مقدار اطلاعات ارسال و دریافت شده سرعت و کارکرد برف پاک کن را تشخیص می‌دهد.

آنچه که درباره سنسور باران در خودرو بايد بدانيم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *